2017 World Championship Results

The following are the results of the 2017 Pokemon TCG World Championship held in Anaheim, California from August 18-20th.

Table of Contents

Overall Results

Coming Soon

Day 1 Advancements

The following players advanced to Day 2 of the World Championships by achieving a 12 match points in the 6 rounds played during Day 1 of the World Championships.

  • Aaron Tarbell – Gardevoir GX
  • Alessandro Cremascoli – Gardobor GRI-BKP/Tapu Koko/Necrozma GX
  • Alex Wilson – M Rayquaza EX
  • Alex Silva – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
  • Benjamin Sauk – Decidueye GX/Alolan Ninetales GX
  • Benjamin Arellano
  • Carl Sitavi – M Rayquaza EX
  • Charlie Lockyer – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
  • Choong Yewkidd
  • Daniel Altavilla – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
  • Espinola Ortega Juan Adrian
  • Fabien Pujol – Decidueye GX/Vileplume AOR
  • Fabio Spana – Lurantis GX/Tapu Bulu GX
  • Grant Manley – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
  • Heddi Brahmi – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
  • Israel Sosa – Alolan Ninetales GX
  • Jang Hwan Seok
  • Jeremiah Williams – Drampa GX?Garbodor GRI-BKP
  • Jimmy Wuyts – Volcanion EX
  • Jimmy Zhang
  • John Foster – M Rayquaza EX
  • Jordan Nelle – Vikavolt SUM/Tapu Bulu GX
  • Jose Marrero – M Rayquaza EX
  • Justin Kulas
  • Kazuki Kasahara – Golisopod GX
  • Kohei Miyamoto
  • Koichi Yamamoto
  • Kyle Warden – Vikavolt SUM/Tapu Bulu GX
  • Mark Garcia – Gardevoir GX
  • Masayuki Hayashi
  • Mauro Spana – Decidueye GX/Vileplume AOR
  • Mikael Jakobs
  • Mike Fouchet – Gardevoir GX
  • Mike Newey – Volcanion EX
  • Nicholas Pearce – M Rayquaza EX
  • Nico Alabas
  • Rafael Yuiti – Golisopod GX
  • Ryan Sabelhaus – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
  • Ryo Yamamoto – Gardevoir GX
  • Sam VerNooy – Vespiquen AOR
  • Shota Hasebe
  • Shuto Itagaki – Decidueye GX/Alolan Ninetales GX
  • Sid Filho – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
  • Taehee Lee – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
  • Takahiko Kurashima
  • Takuya Hasegawa
  • Tatsuki Wakita
  • Thiago Giovanetti Marques Ricardo
  • Vighnesh Murthy – Vikavolt SUM/Tapu Bulu GX
  • Vlastimil Bokr – Golisopod GX
  • Wesley Hollenberg – Metagross GX
  • Yasin Balela – M Rayquaza EX
  • Zach Lesage – Decidueye GX/Vileplume AOR

Top 8 (Before Cut)

1. Reiji Nishiguchi [JP] (6-0-2) – Garbodor GRI-BKP/Tapu Lele GX/Necrozma GX/Tapu Koko/Mewtwo EVO
2. Jimmy Pendarvis [US] (6-1-1) – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
3. Pablo Meza [MX] (6-1-1) – Gardevoir GX/Gallade BKT/Octillery BKT
4. Naoto Suzuki [JP] (6-1-1) – Golisopod GX/Garbodor GRI-BKP
5. Sam Chen [US] (6-1-1) – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
6. Diego Cassiraga [AR] (6-1-1) – Gardevoir GX/Gallade BKT/Octillery BKT
7. Xander Pero [US] (6-1-1) – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
8. Sho Sasaki [JP] (6-2-0) – Golisopod GX/Garbodor GRI-BKP

Top 32 Standings and Decks

1. Diego Cassiraga [AR] – Gardevoir GX/Gallade BKT/Octillery BKT
2. Naoto Suzuki [JP] – Golisopod GX/Garbodor GRI-BKP
3. Xander Pero [US] – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
4. Sho Sasaki [JP] – Golisopod GX/Garbodor GRI-BKP
5. Reiji Nishiguchi [JP] – Garbodor GRI-BKP/Tapu Lele GX/Necrozma GX/Tapu Koko/Mewtwo EVO
6. Jimmy Pendarvis [US] – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
7. Pablo Mezo [MX] – Gardevoir GX/Gallade BKT/Octillery BKT
8. Sam Chen [US] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
———————————————————–
9. Takuya Yoneda [JP] – Ho-Oh GX/Salazzle GX/Volcanion EX
10. Jimmy Wuyts [BE] – Volcanion EX
11. Alex Silva [BR] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
12. Gustavo Wada [BR] – Decidueye GX/Alolan Ninetales GX/Vileplume AOR
13. Frank Diaz [US] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
14. Joey Ho [SG] – M Rayquaza EX
15. Nicholas Pearce [GB] – M Rayquaza EX
16. Kian Amini [US] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
17. Takeshi Tosa [JP] – Ho-Oh GX/Salazzle GX/Volcanion EX
18. Samuel Hough [US] – Greninja BREAK/Octillery BKT
19. Masataka Hirano [JP] – Gardevoir GX
20. Shun Ito [JP]
21. Kazuki Kasahara [JP]
22. Jit Min Lim [SG] – Decidueye GX/Golisopod GX
23. Tord Reklev [NO] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
24. Igor Costa [US] – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
25. Pedro Eugenio Torres [ES] – Volcanion EX
26. Jindrich Nepevny [CZ] – Volcanion EX
27. Brad Curcio [US] – Espeon GX/Garbodor GRI-BKP
28. Brent Tonisson [AU] – Drampa GX/Garbodor BKP
29. Connor Finton [US] – M Rayquaza EX
30. Daniel Altavilla [US] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP/Tapu Fini GX
31. Jordan Palmer [AU] – Drampa GX/Garbodor GRI-BKP
32. Haruki Satoyama [JP]