You can now support The Charizard Lounge on Patreon to support our continued pursuit of providing high quality free Pokemon TCG articles, tournament results, and more.

Primal Clash-Guardians Rising Decklists

This page is a compilation of deck lists from the Primal Clash-Guardians Rising Standard Format from the 2016-2017 Play Pokemon Season. This format was played for the Seattle Regional Championship, Wisconsin Regional Championship, Origins Special Event, and the North American International Championship.

This page currently has a total of 37 decklists from 18 different archetypes.

Table of Contents

Alolan Ninetales GX

Steven Toman’s Alolan Ninetales GX (Seattle)

Pokemon – 14

4 Alolan Vulpix GRI
3 Alolan Ninetales GX
1 Remoraid BKT
1 Octillery BKT
1 Hoopa STS
1 Sudowoodo GRI
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX

Trainers – 35

3 Professor Sycamore
2 N
1 Brigette
1 Professor Kukui
1 Pokemon Center Lady
1 Judge
1 Hex Maniac
1 Delinquent
2 Lysandre

4 Ultra Ball
1 Dive Ball
4 VS Seeker
4 Aqua Patch
1 Field Blower
1 Rescue Stretcher
2 Choice Band
2 Float Stone

3 Rough Seas

Energy – 11

7 Water
4 Double Colorless

This is the Alolan Ninetales GX list that Steven Toman used to finish 31st place at the Seattle Regional Championship.

Austin Ellis’ Alolan Ninetales GX (Ft. Wayne League Cup)

Pokemon – 14

4 Alolan Vulpix GRI
4 Alolan Ninetales GX
1 Manaphy GX
1 Wishiwashi SUM
1 Sudowoodo GRI
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX

Trainers – 34

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Pokemon Fan Club
1 Olympia

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
4 Aqua Patch
2 Max Elixir
1 Field Blower
1 Rescue Stretcher
3 Choice Band

4 Rough Seas

Energy – 12

8 Water
4 Double Colorless

This is the Alolan Ninetales GX list that Austin Ellis used to finish 2nd place at the Fort Wayne, Indiana League Cup.

-Back to Top-

Darkrai EX (Turbo and Non-Turbo)

Robin Schulz’s Darkrai EX/Yveltal (Austrian Open)

Pokemon – 10

4 Darkrai EX
3 Yveltal XY
2 Tapu Lele GX
1 Sudowoodo GRI

Trainers – 35

4 Professor Sycamore
4 N
4 Lysandre
1 Pokemon Fan Club

4 Ultra Ball
4 Max Elixir
2 VS Seeker
4 Choice Band
4 Exp. Share

4 Altar of the Moone

Energy – 15

15 Darkness

This is the Darkrai EX/Yveltal list that Robin Schulz used to finish 3rd place at the Austrian Open. Nico Alabas also used the same list for a Top 8 finish at the Birmingham Regional Championship a week later.

-Back to Top-

Darkrai EX/Dragonair

Darkrai EX/Dragonair (Uden League Cup)

Pokemon – 13

3 Darkrai EX
3 Dratini SUM
2 Dragonair SUM
2 Giratina EX
1 Tapu Lele GX
2 Shaymin EX

Trainers – 28

4 Professor Juniper
4 N
4 Lysandre

4 Ultra Ball
2 Nest Ball
2 Level Ball
4 Professors’ Letter

4 Altar of the Moone

Energy – 19

15 Darkness
4 Double Dragon

This is the Darkrai EX/Dragonair list that Benjamin Pham used to win a League Cup in Uden.

-Back to Top-

Decidueye GX/Vileplume

Jose Marrero’s Decidueye GX/Vileplume (Florida League Cup)

Pokemon – 25

4 Rowlet SUM
4 Dartrix SUM
4 Decidueye GX
2 Oddish AOR
2 Gloom AOR
2 Vileplume AOR
1 Turtonator GX
1 Lugia EX
1 Sudowoodo GRI
3 Shaymin EX
1 Tapu Lele GX

Trainers – 28

4 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre

4 Ultra Ball
3 Level Ball
4 Trainers’ Mail
2 Revitalizer
1 Field Blower
2 Float Stone

4 Forest of Giant Plants

Energy – 7

3 Grass
4 Double Colorless

This is the Decidueye GX/Vileplume list with Turtonator GX that Jose Marrero used to win a League Cup in Florida.

-Back to Top-

Garbodor

Colin Peterik’s Espeon GX/Garbodor (Wisconsin)

Pokemon – 18

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
4 Eevee SUM
3 Espeon GX
2 Tapu Lele GX
1 Jirachi XY67

Trainers – 30

2 Professor Sycamore
4 N
2 Lysandre
2 Hex Maniac
1 Brigette
1 Team Rocket’s Handiwork
1 Delinquent
1 Karen

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Field Blower
3 Choice Band
3 Float Stone

Energy – 12

8 Psychic
4 Double Colorless

This is the Espeon GX/Garbodor list that Colin Peterik used to finish 4th place at the Wisconsin Regional Championship.

Sam Chen’s Drampa GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 16

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
2 Drampa GX
1 Tauros GX
3 Tapu Lele GX
1 Sudowoodo GRI
1 Azelf XY142

Trainers – 33

4 Professor Sycamore
4 N
2 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Ninja Boy
1 Pokemon Fan Club

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Rescue Stretcher
1 Super Rod
1 Field Blower
3 Choice Band
3 Float Stone

2 Team Magma’s Secret Base

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Drampa GX/Garbodor list that Sam Chen used to finish 1st place at the Seattle Regional Championship.

Brad Curcio’s Drampa GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 14

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
3 Tapu Lele GX
3 Drampa GX

Trainers – 34

4 Professor Sycamore
4 N
3 Lysandre
1 Delinquent
1 Hex Maniac
1 Brigette

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
2 Super Rod
2 Field Blower
3 Choice Band
4 Float Stone

2 Altar of Moone

Energy – 12

6 Psychic
2 Rainbow
4 Double Colorless

This is the Drampa GX/Garbodor list that Brad Curcio used to finish 3rd place in the Seattle Regional Championship.

Tyler Ninomura’s Drampa GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 17

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
2 Drampa GX
1 Tauros GX
3 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX
1 Azelf XY142
1 Sudowoodo GRI

Trainers – 32

3 Professor Sycamore
4 N
2 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Ninja Boy
1 Pokemon Fan Club

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Rescue Stretcher
1 Super Rod
1 Field Blower
3 Choice Band
3 Float Stone

2 Team Magma’s Secret Base

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Drampa GX/Garbodor list that Tyler Ninomura used to finish 4th place at the Seattle Regional Championship.

Kenny Wisdom’s Drampa GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 15

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
3 Drampa GX
1 Azelf XY142
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX

Trainers – 33

3 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Team Flare Grunt
1 Brigette
1 Brock’s Grit
1 Delinquent

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
1 Rescue Stretcher
2 Field Blower
3 Choice Band
4 Float Stone

3 Team Magma’s Secret Base

Energy – 12

8 Psychic
4 Double Colorless

This is the Drampa GX/Garbodor list that Kenny Wisdom used to finish 6th place at the Seattle Regional Championship.

Warren Younger’s Espeon GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 20

4 Trubbish BKP
4 Garbodor GRI
4 Eevee SUM
3 Espeon GX
1 Jolteon AOR
1 Flareon AOR
2 Tapu Lele GX
1 Giratina XY184

Trainers – 28

4 Professor Sycamore
4 N
2 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Delinquent

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
2 Field Blower
1 Super Rod
2 Choice Band
2 Float Stone

2 Altar of the Moone

Energy – 12

8 Psychic
4 Double Colorless

This is the Espeon GX/Garbodor list that Warren Younger used to finish 7th place at the Seattle Regional Championship.

Aaron Rozbicki’s Espeon GX/Drampa GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 19

3 Eevee SUM
2 Espeon GX
2 Drampa GX
3 Trubbish BKP
1 Trubbish GRI
4 Garbodor GRI
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX
1 Oranguru SUM

Trainers – 30

4 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre
1 Pokemon Fan Club
1 Olympia
1 Hex Maniac
1 Delinquent

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
1 Rescue Stretcher
1 Super Rod
2 Field Blower
3 Choice Band
2 Float Stone

2 Parallel City

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Espeon GX/Drampa GX/Garbodor list that Aaron Rozbicki used to finish 8th place at the Seattle Regional Championship.

David Tomhave-Alexie’s Tauros GX/Garbodor (Seattle)

Pokemon – 14

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
2 Tauros GX
3 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX

Trainers – 35

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Delinquent
1 Pokemon Fan Club
1 Professor Kukui
1 Olympia
1 Ninja Boy

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Rescue Stretcher
2 Field Blower
1 Super Rod
3 Choice Band
3 Float Stone

1 Parallel City

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Tauros GX/Garbodor list that David Tomhave-Alexie used to finish 22nd place at the Seattle Regional Championship.

Manuele Tartaglia’s Garbodor/Espeon GX/Bunnelby (Milan Open)

Pokemon – 19

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
3 Tapu Lele GX
2 Eevee SUM
2 Espeon GX
3 Bunnelby PRC
1 Shaymin EX

Trainers – 30

4 Professor Sycamore
3 N
1 Pokemon Fan Club
1 Teammates
2 Lysandre
1 Delinquent
1 Hex Maniac
1 Team Rocket’s Handiwork

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Field Blower
1 Super Rod
3 Choice Band
2 Float Stone

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Garbodor/Espeon GX/Bunnelby list that Manuele Tartaglia used to finish 2nd place at the Milan Open.

Philipp Leciejewski’s Garbodor/Drampa GX (Milan Open)

Pokemon – 13

4 Trubbish BKP
3 Garbodor GRI
1 Garbodor BKP
3 Tapu Lele GX
2 Drampa GX

Trainers – 35

4 Professor Sycamore
4 N
3 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Delinquent
1 Brigette

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Field Blower
2 Super Rod
3 Choice Band
4 Float Stone

2 Altar of the Moone

Energy – 12

8 Psychic
4 Double Colorless

This is the Garbodor/Drampa GX list that Philipp Leciejewski used to finish 4th at the Milan Open.

Lucas Araújo’s Garbodor/Wobbuffet (Milan Open)

Pokemon – 15

4 Trubbish GRI
4 Garbodor GRI
3 Wobbuffet PHF
3 Tapu Lele GX
1 Tauros GX

Trainers – 34

3 Professor Sycamore
3 N
1 Lillie
2 Lysandre
2 Pokemon Fan Club
1 Ninja Boy
1 Skyla
1 Hex Maniac
1 Delinquent
1 Team Rocket’s Handiwork

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
2 Field Blower
1 Rescue Stretcher
2 Choice Band
3 Float Stone

3 Parallel City

Energy – 11

7 Psychic
4 Double Colorless

This is the Garbodor/Wobbuffet list that Lucas Araújo used to finish Top 8 at the Milan Open.

-Back to Top-

Greninja BREAK

Max Fox’s Greninja BREAK (Birmingham)

Pokemon – 16

4 Froakie BKP
4 Frogadier BKP
4 Greninja BKP
3 Greninja BREAK
1 Jirachi XY67

Trainers – 34

4 Professor Sycamore
4 N
2 Ace Trainer
1 Skyla
1 Fisherman
1 Pokemon Ranger
1 Lysandre

4 Dive Ball
2 Ultra Ball
2 Repeat Ball
4 VS Seeker
2 Max Potion
1 Field Blower
1 Super Rod
2 Choice Band

2 Silent Lab

Energy – 10

7 Water
3 Splash

This is the Greninja BREAK list that Max Fox used for a 24th place finish at the Birmingham Regional Championship

Simone Soldo’s Greninja BREAK (Milan Open)

Pokemon – 18

4 Froakie BKP
4 Frogadier BKP
3 Greninja BKP
1 Greninja XY162
3 Greninja BREAK
1 Tapu Lele GX
1 Espeon GX
1 Jirachi XY67

Trainers – 29

3 Professor Sycamore
4 N
1 Skyla
1 Wally
1 Lysandre
2 Hex Maniac
1 Fisherman
1 Ace Trainer

4 Ultra Ball
4 Dive Ball
4 VS Seeker
1 Escape Rope
1 Rescue Stretcher
1 Super Rod
2 Field Blower
2 Choice Band

Energy – 9 

7 Water
2 Splash

This is the Greninja BREAK list that Simone Soldo used to finish 3rd place at the Milan Open.

Igor Costa’s Greninja BREAK (US League Cup)

Pokemon – 15

4 Froakie BKP
4 Frogadier BKP
4 Greninja BKP
3 Greninja BREAK

Trainers – 36

4 Professor Sycamore
4 N
2 Ace Trainer
1 Fisherman
1 Lysandre
1 Pokemon Ranger

2 Ultra Ball
4 Dive Ball
3 Repeat Ball
4 VS Seeker
2 Max Potion
1 Field Blower
2 Super Rod
2 Choice Band

3 Silent Lab

Energy – 9

6 Water
3 Splash

This is the Greninja BREAK list that Igor Costa used to win a League Cup in the United States.

-Back to Top-

Gyarados AOR

Alex Dao’s Gyarados (Birmingham)

Pokemon – 13

4 Magikarp EVO
3 Gyarados AOR
1 Machop GRI
1 Machoke GRI
1 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX
1 Remoraid BKT
1 Octillery BKT

Trainers – 43

4 Professor Sycamore
1 N
1 Professor Kukui
1 Lysandre
2 Teammates

4 Ultra Ball
1 Level Ball
3 Dive Ball
3 Trainers’ Mail
4 VS Seeker
4 Puzzle of Time
4 Rescue Stretcher
1 Special Charge
1 Town Map
1 Field Blower
3 Choice Band
1 Float Stone

4 Team Magma’s Secret Base

Energy – 4

4 Double Colorless

This is the Gyarados list that Alex Dao used to finish 1st place at the Birmingham Regional Championship.

Alex Dao’s Gyarados (Milan Open)

Pokemon – 11

4 Magikarp
3 Gyarados AOR
1 Remoraid
1 Octillery BKP
2 Shaymin EX

Trainers – 45

4 Professor Sycamore
1 N
2 Teammates
1 Lysandre

4 Ultra Ball
4 Dive Ball
4 Trainers’ Mail
4 VS Seeker
4 Puzzle of Time
4 Rescue Stretcher
1 Town Map
1 Special Charge
1 Field Blower
1 Acro Bike
1 Escape Rope
3 Choice Band
1 Float Stone

4 Team Magma’s Secret Base

Energy – 4 

4 Double Colorless

This is the Gyarados list that Alex Dao used to finish 1st place at the Milan Open.

-Back to Top-

Lapras GX’s Waterbox

Israel Sosa’s Lapras GX Waterbox (Seattle)

Pokemon – 11

3 Lapras GX
2 Manaphy EX
1 Glaceon EX
1 Articuno ROS
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX
1 Sudowoodo GRI

Trainers – 37

4 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre
1 Olympia
1 Hex Maniac
1 Professor Kukui

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
4 Aqua Patch
4 Max Elixir
2 Energy Switch
2 Field Blower
3 Choice Band

3 Rough Seas

Energy – 12 

12 Water

This is the Lapras GX’s Waterbox list that Israel Sosa used for a 5th place finish at the Seattle Regional Championship.

-Back to Top-

Lurantis GX

Mees Brenninkmeijer’s Lurantis GX/Tapu Bulu GX (Birmingham)

Pokemon – 15

4 Fomantis SUM
2 Lurantis GX
2 Lurantis SM25
3 Tapu Bulu GX
1 Oricorio GRI 56
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX

Trainers – 33

4 Professor Sycamore
3 N
1 Pokemon Fan Club
2 Lysandre
1 Hex Maniac
1 Olympia

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
4 Max Elixir
1 Super Rod
2 Field Blower
3 Choice Band
3 Float Stone

Energy – 12

12 Grass

This is the Lurantis GX/Tapu Bulu GX list that Mees Brenninkmeijer used for a Top 32 finish at the Birmingham Regional Championship.

-Back to Top-

M Gardevoir EX STS

Brad Curcio’s M Gardevoir EX (Texas League Cup)

Pokemon – 18

3 Gardevoir EX STS
3 M Gardevoir EX STS
4 Shaymin EX
2 Tapu Lele GX
2 Hoopa EX
2 Dragonite EX
1 Sudowoodo GRI
1 Oricorio GRI 55

Trainers – 35

3 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre
2 Hex Maniac
1 Skyla
1 Professor Kukui
1 Mallow
1 Brock’s Grit

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
3 Mega Turbo
1 Escape Rope
1 Switch
1 Field Blower
1 Super Rod
4 Gardevoir Spirit Link

3 Sky Field

Energy – 7

6 Fairy
1 Fire

This is the M Gardevoir EX STS list that Brad Curcio used to win a League Cup in Texas.

-Back to Top-

M Rayquaza EX

Ray Fernandez’s M Rayquaza EX/Garbodor (Wisconsin)

Pokemon – 22

3 Rayquaza EX
3 M Rayquaza EX
4 Shaymin Ex
2 Hoopa EX
2 Tapu Lele GX
1 Dragonite EX
2 Trubbish GRI
2 Garbodor GRI
1 Oranguru SUM
1 Sudowoodo GRI
1 Tapu Koko SM30

Trainers – 29

2 Professor Sycamore
2 N
1 Pokemon Fan Club
1 Skyla
1 Olympia
1 Hex Maniac
2 Lysandre

4 Ultra Ball
2 VS Seeker
2 Rescue Stretcher
3 Mega Turbo
1 Field Blower
2 Rayquaza Spirit Link
1 Float Stone

4 Sky Field

Energy – 9

5 Psychic
4 Double Colorless

This is the M Rayquaza EX/Garbodor list that Ray Fernandez used for a Top 32 finish at the Wisconsin Regional Championship.

Martin Janous’ M Rayquaza EX (Austrian Open)

Pokemon – 22

3 Rayquaza EX
3 M Rayquaza EX
4 Shaymin EX
2 Hoopa EX
2 Dragonite EX
2 Tapu Lele GX
4 Unown AOR
1 Latios EX
1 Mew EX

Trainers – 30

2 Professor Sycamore
1 N
2 Lysandre
2 Mallow
1 Olympia
1 Skyla
1 Brock’s Grit
1 Professor Kukui
1 Hex Maniac

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
3 Mega Turbo
2 Rayquaza Spirit Link
2 Float Stone

4 Sky Field

Energy – 8 

4 Double Colorless
4 Psychic

This is the M Rayquaza EX list that Martin Janous used to win the Austrian Open. It included interesting techs like Mew EX and Latios EX.

-Back to Top-

Metagross GX

Christopher Schemanske’s Metagross GX (Wisconsin)

Pokemon – 15

4 Beldum GRI
3 Metang GRI
4 Metagross GX
2 Tapu Lele GX
1 Alolan Vulpix GRI
1 Dhelmise GRI

Trainers – 35

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Brigette
1 Hex Maniac
1 Karen
1 Olympia
1 Professor Kukui

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
3 Max Potion
3 Rare Candy
2 Field Blower
1 Rescue Stretcher
4 Choice Band

Energy – 10

8 Metal
2 Psychic

This is the Metagross GX list that Christopher Schemanske used to finish 2nd place at the Wisconsin Regional Championship.

Connor Finton’s Metagross GX (Wisconsin)

Pokemon – 16

4 Beldum GRI
3 Metang GRI
4 Metagross GX
3 Alolan Vulpix GRI
2 Tapu Lele GX

Trainers – 34

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Brigette
1 Skyla
1 Teammates
1 Pokemon Ranger
1 Karen

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
3 Rare Candy
3 Field Blower
2 Max Potion
1 Rescue Stretcher
3 Choice Band
1 Float Stone

Energy – 10

9 Metal
1 Psychic

This is the Metagross GX list that Connor Finton used to bubble 9th at the Wisconsin Regional Championship.

-Back to Top-

Raichu XY

Philipp Leciejewski’s Raichu/Lycanroc GX (Austrian Open)

Pokemon – 21

4 Pikachu
4 Raichu XY
3 Rockruff GRI
2 Lycanrock GX
3 Shaymin EX
2 Tapu Lele GX
1 Dragonite EX
1 Giratina XY184
1 Hoopa STS

Trainers – 33

3 Professor Sycamore
2 N
2 Teammates
1 Lysandre
1 Professor Kukui
1 Brigette

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
2 Trainers’ Mail
3 Rescue Stretcher
2 Special Charge
3 Choice Band
2 Float Stone

4 Sky Field

Energy – 6

4 Double Colorless
2 Strong

This is the Raichu/Lycanroc GX list that Philipp Leciejewski used for a Top 8 finish at the Austrian Open.

-Back to Top-

Andreas Dombrowski’s Raichu/Lycanroc GX (Milan Open League Cup)

Pokemon – 20

4 Pikachu XY
3 Raichu XY
3 Rockruff GRI
3 Lycanroc GX GRI
4 Shaymin EX
2 Tapu Lele GX
1 Giratina XY184

Trainers – 32

3 Professor Sycamore
2 N
1 Teammates
1 Professor Kukui
1 Brigette
1 Lysandre

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
3 Rescue Stretcher
2 Trainers’ Mail
1 Field Blower
1 Special Chrge
3 Choice Band
2 Float Stone

4 Sky Field

Energy – 8

4 Double Colorless
4 Strong

This is the Raichu XY/Lycanroc GX list that Andreas Dombrowski used to win the League Cup at the Milan Open.

-Back to Top-

Sylveon GX

Pablo Meza’s Sylveon GX (Mexican League Cup)

Pokemon – 8

4 Eevee SUM
4 Sylveon GX

Trainers – 39

2 N
4 Team Flare Grunt
1 Team Skull Grunt
2 Team Rocket’s Handiwork
2 Hex Maniac
2 Lysandre
4 Delinquent

4 VS Seeker
4 Puzzle of Time
4 Max Potion
2 Field Blower
2 Enhanced Hammer

4 Silent Lab
2 Parallel City

Energy – 13

12 Fairy
1 Double Colorless

This is the Sylveon GX list that Pablo Meza used to win a League Cup in Mexico.

-Back to Top-

Vespiquen

Michael Pramawat’s Vespiquen/Zoroark (Wisconsin)

Pokemon – 27

4 Combee AOR
4 Vespiquen AOR
2 Zorua BKT
2 Zoroark BKT
2 Eevee
1 Flareon AOR
1 Vaporeon AOR
4 Unown AOR
2 Klefki STS
2 Tapu Lele GX
2 Shaymin EX
1 Oranguru SUM

Trainers – 29

4 Professor Sycamore
1 N
2 Lysandre

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
4 Acro Bike
1 Rescue Stretcher
1 Revitalizer
2 Special Charge
2 Choice Band
2 Float Stone

2 Forest of Giant Plants

Energy – 4

4 Double Colorless

This is the Vespiquen/Zoroark list that Michael Pramawat used to finish 1st place at the Wisconsin Regional Championship. Similar lists were used by Jimmy Pendarvis (5th place), Rahul Reddy (Top 16), and Igor Costa (Top 32).

Diego Gatica’s Vespiquen/Zoroark (Chile)

Pokemon – 26

4 Combee AOR
4 Vespiquen AOR
3 Zorua BKT
2 Zoroark BKT
4 Unown AOR
3 Klefki STS
1 Tauros GX
1 Oranguru SUM
1 Tapu Lele GX
3 Shaymin EX

Trainers – 30

4 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
4 Acro Bike
2 Choice Band
2 Float Stone
1 Rescue Stretcher
1 Revitalizer
2 Special Charge

2 Forest of Giant Plants

Energy – 4

4 Double Colorless

This is the Vespiquen/Zoroark list that Diego Gatica used for a Top 4 finish at the Chilean Regional Championship.

Jeffrey Cheng’s Vespiquen/Zoroark (Seattle)

Pokemon – 27

4 Combee AOR
4 Vespiquen AOR
2 Zorua BKT
2 Zoroark BKT
4 Unown AOR
3 Klefki STS
1 Oranguru SUM
1 Absol ROS
1 Feebas PRC
1 Milotic PRC
1 Tauros GX
1 Tapu Lele GX
2 Shaymin EX

Trainers – 29

4 Professor Sycamore
2 N
2 Lysandre
1 Hex Maniac

4 Ultra Ball
3 VS Seeker
4 Acro Bike
2 Special Charge
1 Revitalizer
1 Rescue Stretcher
1 Choice Band
1 Float Stone

2 Forest of Giant Plants
1 Parallel City

Energy – 4

4 Double Colorless

This is the Vespiquen/Zoroark list that Jeffrey Cheng used to finish 2nd place at the Seattle Regional Championship.

-Back to Top-

Vikavolt

Charlie Lockyer’s Vikavolt/Tapu Bulu GX (Wisconsin)

Pokemon – 16

3 Grubbin SUM
2 Charjabug SUM
3 Vikavolt SUM
3 Tapu Bulu GX
3 Tapu Lele GX
1 Drampa GX
1 Tapu Koko SM30

Trainers – 32

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Skyla
1 Brigette
1 Olympia
1 Brock’s Grit

4 Ultra Ball
2 Heavy Ball
3 VS Seeker
3 Rare Candy
2 Field Blower
1 Energy Recycler
2 Choice Band
2 Float Stone

Energy – 12

7 Grass
5 Lightning

This is the Vikavolt/Tapu Bulu GX list that Charlie Lockyer used to finish 8th place at the Wisconsin Regional Championship.

-Back to Top-

Volcanion EX

Azul Garcia Griego’s Volcanion EX (Wisconsin)

Pokemon – 13

4 Volcanion STS
3 Volcanion EX
2 Turtonator GX
2 Tapu Lele GX
1 Staryu BKP
1 Starmie EVO

Trainers – 33

4 Professor Sycamore
4 N
3 Lysandre
1 Fisherman
1 Delinquent
1 Olympia

3 Ultra Ball
3 VS Seeker
2 Switch
2 Field Blower
3 Choice Band
2 Float Stone

4 Brooklet Hill

Energy – 14

14 Fire

This is the Volcanion EX list that Azul Garcia Griego used for a 7th place finish at the Wisconsin Regional Championship.

-Back to Top-

Zoroark BREAK/Drampa GX

Daniel Altavilla’s Zoroark BREAK/Drampa GX (Wisconsin) 

Pokemon – 18

4 Zorua BKT
4 Zoroark BKT
2 Zoroark BREAK
2 Drampa GX
2 Tapu Lele GX
1 Shaymin EX
1 Oranguru SUM
1 Tapu Koko SM30
1 Oricorio GRI 56

Trainers – 32

4 Professor Sycamore
3 N
2 Lysandre
1 Brigette
1 Pokemon Fan Club
1 Hex Maniac
1 Teammates
1 Professor Kukui

4 Ultra Ball
4 VS Seeker
2 Rescue Stretcher
1 Special Charge
3 Choice Band
2 Float Stone

2 Team Magma’s Secret Base

Energy – 10

6 Darkness
4 Double Colorless

This is the Zoroark BREAK/Drampa GX list that Daniel Altavilla used to finish 3rd place at the Wisconsin Regional Championship.

-Back to Top-